تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

انتشار اطلاعات جدید درباره نحوه تغییر میدان مغناطیسی زمین

   

  سازمان فضایی اروپا سه ماهواره رو به زمین -ماهواره‌های Swarm- را بیش از دو سال پیش به فضا ارسال کرد و آنها از آن زمان تاکنون به طور خستگی‌ناپذیری به سنجش میدان مغناطیسی زمین و نقشه‌برداری دقیق از آن پرداخته‌اند.

   

   این داده‌ها اکنون در یک تحقیق جدید در مورد چگونگی تغییر میدان مغناطیسی زمین در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته و نتایج آنها رویدادهای درون هسته سیاره را به عنوان عامل این جریان نشان می‌دهد.

   

  میدان مغناطیسی زمین ممکن است نامرئی باشد اما همچنین پیچیده و متغیر است و از ما در برابر تابش کیهانی و بادهای خورشیدی محافظت می‌کند.

   

  ماهواره‌های Swarm از زمان پرتاب در اواخر سال 2013 به بررسی سیگنال‌های مغناطیسی متفاوت هسته، جبه، پوسته، اقیانوس‌ها تا یونوسفر و مغناطوسفر سیاره پرداخته‌اند. همه این داده‌ها اخیرا در یک پژوهش برای توصیف نقاط ضعیف تر میدان مغناطیسی، نقاط قوی‌تر و از همه مهم تر سرعت این تغییرات مورد استفاده قرار گرفته است.

   

  این یافته‌ها در سمپوزیوم سیاره زنده ارائه شده است.

   

  این یافته‌ها شامل دو انیمیشن است که اولی از اطلاعات ماهواره‌های CHAMP و Ørsted برای نمایش تغییرات در قدرت میدان در سال 1999 تا 2006 استفاده کرده است. میدان مغناطیسی تا حدود 3.5 درصد در آمریکای شمالی ضعیف‌تر شده اما حدود دو درصد در آسیا قویتر شده است. ضعیف ترین منطقه میدان مغناطیسی موسوم به ناهنجاری آتلانتیک جنوبی نیز با حرکت به سمت غرب تا دو درصد ضعیف‌تر شده است.

   

  انیمیشن دوم کمی متفاوت است و سرعت تغییرات را بین سالهای 2000 تا 2015 توصیف می‌کند. در این نسخه، تغییرات بر روی آسیا سرعت گرفته اما بر روی آفریقای جنوبی کندتر شده است.

   

  به نظر می‌رسد که میدان مغناطیسی در نتیجه حرکت مقدادیر زیادی آهن مذاب در زیر سطح با سرعت حدود 3000 کیلومتر بوجود آمده است. تصور می‌شود که این تغییرات در نتیجه تغییر در شکل جریان این مایع باشد.

   

  ماهواره‌های Swarm در سومین سال سنجش‌های خود به بررسی میدان مغناطیسی ادامه خواهند داد. آن‌ها درک ارزشمندی در مورد چگونگی تغییر میدان مغناطیسی ارائه کرده و به محققان در ارتقای دانش آن‌ها در مورد منشا این تغییرات کمک خواهند کرد.

  منبع:ایسنا


  این مطلب تا کنون 62 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : میدان ,مغناطیسی ,تغییرات ,زمین ,مورد ,ماهواره‌های ,میدان مغناطیسی ,مغناطیسی زمین ,تغییر میدان ,ماهواره‌های swarm ,قرار گرفته ,تغییر میدان مغناط ,
  انتشار اطلاعات جدید درباره نحوه تغییر میدان مغناطیسی زمین

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر